گربه بگیریم یا سگ ؟

سگ بهتره یا گربه ؟

هزینه نگهداری کدوم کمتره ؟

سر و صدای گربه کمتره یا سگ ؟

جواب همه ی سوالاتون اینجاست

خیلی از مردم باور دارند که گربه ها بهتر از سگ ها هستند . مراقبت ازشون راحته ، آروم و کم خرج هستند و حتی خودشون مراقب نظافتشون هستند . درسته! داشتن گربه مزایایی داره که با داشتن سگ از اون بی بهره هستید.

اینجا ده تا دلیل داریم که نشون می ده گربه ها بهتر از سگ ها هستند :

۱ . گربه جای زیادی نمی گیره !

اگه تا به حال تجربه هم تختی با یه سگ گلدن رتریور یا حتی یه نژاد کوچیک رو داشته باشید متوجه شدید که فضای زیادی رو می گیرند . راستش بین سایز سگ ها و علاقشون به داشتن یه فضای شخصی برای بازی و شیطنت رابطه ی مستقیمی وجود نداره. اونا برای یه زندگی شاد و سالم به اتاق شخصی با تخت مخصوص و یه عالمه خرت و پرت نیاز دارند .

اما گربه ها به فضای زیادی برای رشد نیاز ندارند . کافیه ظرف خاک و آب و غذا رو براشون ردیف کنید و مطمئن باشید گربتون یه زندگی شاد خواهد داشت .

۲ . گربه ها کم خرج هستند !

گربه ببری راه راه در حال چرت زدن روی درخت گربه

گربه ها معمولا زندگی کم خرجی دارند . شاید خرید نژادهای خاصی از گربه ها هزینه بر باشه اما به طور کلی هزینه ی نگهداری از گربه ها نسبت به سگ ها بسیار کم‌تر خواهد بود .

وقتی تصمیم گرفتید یه حیوون خونگی داشته باشید حتما هزینه های اون رو هم در نظر گرفتید . اما برخلاف گربه ها ، سگ ها تمایل بیشتری دارند وسایل و اسباب بازی هاشون رو داغون کنند پس باید لوازمشون رو جایگزین کنید یا از جنس مقاوم تری تهیه کنید و این یعنی هزینه ی بیشتر

گردش و پیاده روی برای سگ ها امری حیاتیه اما دو یا سه پیاده روی بیست دقیقه ای در روز برای کسی که یه شغل تمام وقت داره خیلی زمان گیره . اما گربه ها از بازی و استراحت داخل خونه و در حالی ک شما سر کارتون هستید کاملا راضی هستند .

۳ . گربه ها از ماندن در خانه کاملا راضی هستند

برای سگ ها داشتن یک سبک زندگی بر مبنای فقط ماندن داخل خونه تقریبا غیر ممکنه ، اون ها برای داشتن سلامتی و شادی نیاز به گردش و پیاده روی روزانه دارند و این یه چالش بزرگ برای افرادیه که حیاط ندارند یا دسترسی به پارک براشون دشواره .

اما گربه ها داخل خونه نه تنها جاشون خیلی امن تر از بیرونه ، لم دادن روی مبل یا کنار پنجره و تماشای پرندگان براشون لذت بخش تره

۴ . گربه ها ساکت تر هستند

گربه قهوه ای با چشمان سبز که با دهان باز به بالا نگاه می کند

همه ی عشق سگ ها اعتراف می کنند که چه سگشون به سمت یه نفر یا یه حیوون دیگه پارس کنه چه فقط بخاطر گم شدن اسباب بازیش ، پارس کردن پشت سر هم خیلی رو مخه!

خب شاید بگید گربه ها هم سر و صدا می کنند.. شکی نیست ولی میو میو یا خر خر کردن گربه ها آروم و یه جورایی دوست داشتنی هم هست ، وقتی که شما یاد بگیرید کدوم میو میو یعنی گرسنه ام و کدوم میو میو یعنی بغل می خوام همه چیز زیباتر هم میشه .

۵ . بچه گربه ها زحمت کمتری نسبت به توله سگ ها دارند

هم توله سگ ها هم بچه گربه ها به زمان ، انرژی و توجه باور نکردنی برای مراقبت ، آموزش و رشد در سنین پایین نیاز دارند . با این حال توله سگ ها به آموزش مداوم به خصوص برای یاد گرفتن جای ادرار نیاز دارند ولی یه بچه گربه به محض یاد گرفتن استفاده از ظرف خاک زحمت دیگه ای نداره.

۶ . گربه ها موش ها رو دور می کنند

گربه سیاه در حال بو کردن یک موش

گربه ها طبیعتی شکارچی دارند و در ژنتیک اون ها حمله و تعقیب و گریز شکارشون وجود داره حتی اگه شکارشون رو در صفحه تلویزیون ببینند . با اینکه هرگز نباید اجازه بدید گربتون چیزی رو که شکار کرده بخوره اما داشتن یه خونه عاری از موجودات مزاحم یکی از مزیت های داشتن گربس . حتی بوی گربه ی شما توسط موش ها استشمام می شه و اونا رو از خونه دور نگه می داره .

۷ . تمیز کردن ظرف خاک گربه خیلی راحت تر از پیاده رویه روزانس!

با اینکه شاید کمی عجیب باشه ولی گربتون در کل خونه فقط در ظرف خاک خودش ادرار و مدفوع می کنه ! اما پیاده روی روزانه سگ در گرمای تابستون یا چله زمستون اونم در حالی که یه کیسه توی دستتونه و مجبورید مدفوعش رو از کف کوچه و خیابون جمع کنید کار لذت بخش و راحتی نیست

گربه ها به طور طبیعی موجودات بسیار تمیزی هستند و از غرایزشون اینه که ادرار و مدفوع خودشون رو زیر خاک دفن کنند تا بوی اون توسط شکارچی ها شناسایی نشه . اگرچه در محیط خونه شکارچی ای وجود نداره اما خب کیه که از این غریزه گربه ها ناراحت باشه !

۸ . گربه ها خودشون رو تمیز می کنند

گربه قهوه ای در حال لیسیدن پنجه اش

سگ ها عاشق چیزهایی هستند که بوی بدی داره ( مثل زباله ، اجساد حیوانات و مدفوع ) و از اینکه در اون پرسه بزنند لذت می برند و این یعنی به حمام مداوم نیاز دارند اما گربه ها مثل یه ماشین خود تمیز شونده هستند ! شاید لازم باشه هر چند هفته یک بار ناخن هاشون رو کوتاه کنید یا کمی با برس شونشون کنید ولی تمیز کاریه دیگه ای نیاز ندارند

۹ . گربه ها فضای شخصی رو درک می کنند

گاهی اوقات بعد از یه روز کاری پر تنش و پر استرس دیگه حوصله ای براتون نمی مونه که توی خونه هم سگتون مجبورتون کنه باهاش بازی کنید . در واقع لازم دارید کمی با خودتون تنها باشید . گربه ها نیازی به توجه ویژه ی شما ندارند و با درک حریم شخصی شما فرصت تنها بودن با خودتون رو بهتون می دن

۱۰ . گربه برای سلامتی مفیده !

گربه توسط صاحبش نوازش می شود

شاید بارها شنیدید که داشتن حیوون خونگی استرس رو کاهش می ده و باعث سلامتی و افزایش طول عمر می شه ، اما ثابت شده ارتعاشات صدای گربه ها اثرات مثبتی بر روی مفاصل و عضلات بدن مخصوصا بعد از شکستگی داره


Christina Donnelly

کریستینا دانلی نویسنده، ویراستار و حامی حیوانات است که در قالب عکس های زیبا از حیوانات و نگارش حقایق جالب حیوانات، عشق منتشر می کند.

نکات برجسته :

نزدیک به 10 سال تجربه نوشتن محتوای در مورد سبک زندگی، از جمله حیوانات خانگی

12+ سال کار داوطلبانه برای سازمان های حمایت از حیوانات، مانند ASPCA و پناهگاه حیوانات Woodstock

تجربه و تخصص:سگ

تحصیلات:کالج ماریست

محل:بروکلین، نیویورک

عنوان:نویسنده

CHRISTINA DONNELLY

thesprucepets