هفت راه ساده و فوری برای نحوه آموزش جای توالت و دستشویی به سگ یا توله سگ در آپارتمان و داخل خانه یا بیرون :

اگه به تازگی یه سگ یا توله سگ گرفتید حتما الان برای جلوگیری از ادرار سگ در خانه دنبال نحوه تربیت و آموزش سگ تون برای دستشویی در سینی ادرار یا جایی که با پارک براش در نظر گرفتید هستید

اینجا بهتون می گیم که چطوری با این هفت قدم خیلی ساده و سریع از ادرار و خرابکاری سگ در خانه جلوگیری کنید

۱. مدیریت و نظارت سگتون ( چهار چشمی مراقب سگتون باشید ) :

برای جلوگیری از ادرار یا دستشویی سگ در خانه یا جای نامناسب ، سعی کنید اصلا فرصت چنین کاری رو بهش ندید . هر بار که سگتون در یک جای خاص توالت کنه احتمال اینکه دفعه های بعدی هم به همون مکان بره افزایش پیدا می کنه. شما می تونید با این چند روش از این اتفاق جلوگیری کنید :

نظارت مداوم

آموزش استفاده از باکس

محدودیت دسترسی به مکان‌های مورد علاقه برای دستشویی

و استفاده از سینی ادرار وقتی که پیش سگتون نیستید

۲. تشویق سگتون وقتی در جای مناسب دستشویی می کنه :

برنامه‌ای مناسب با توجه به سن و عادت های توالت سگتون مشخص کنید و اون رو در وقت مناسب به جایی که می‌خواهید دستشویی کنه ببرید . یادتون باشه در برنامه ای که می چینید بعد از غذا خوردن، آشامیدن، بازی کردن و بیدار شدن از خواب هم وعده‌های اضافی برای دستشویی در نظر بگیرید.

بعد از اینکه سگتون دستشویی کرد تشویقش کنید و بهش خوراکی تشویقی بدید . حتماً منتظر بمونید تا سگ دستشوییش رو تموم کنه و بعد شما تشویقتون رو شروع کنید، در غیر اینصورت ممکنه توجهش رو قبل از اتمام کارش جلب کنید.

۳. هرگز سگتون رو بخاطر دستشویی کردن در جای نادرست تنبیه نکنید :

در حین آموزش توالت، از تنبیه سگ خودداری کنید . تنبیه کردن سگ به عنوان جریمه ، ممکنه وضعیت رو پیچیده و سخت کنه . به یاد داشته باشید که سگ‌ها از طریق ” درک ارتباط‌ ها ” یاد می گیرند و ممکنه ارتباطی بین دستشویی کردن در مقابل انسان‌ها و تنبیه ایجاد بشه و این یعنی سگتون وقتی شما نیستید کارش رو انجام میده و دیگه تنبیه هم نمی شه . سگ هایی که این تجربه تنبیهی رو دارن به اصطلاح ” مخفی کار ” می شن و در مقابل انسان ها دستشویی نمی کنن . برای یه لحظه جیم می شن و به دور از چشمتون دستشویی می کنن .

۴. انتخاب یه جای مناسب برای دستشویی یا ادرار سگ :

سگ ها هم مثل بیشتر حیوانات دیگه معمولا یه جای خاص رو برای دستشویی کردن در نظر می گیرن و هر بار که به اون مکان خاص برن احتمال اینکه دفعات بعدی هم به همونجا سر بزنن خیلی افزایش پیدا می کنه .

دلیل اینکه استفاده مداوم از پد ادرار سگ برای آموزش توصیه نمی شه هم همینه ، این پدها به سگتون یاد می دن برای ادرار یا دستشویی دنبال یه جای نرم باشن مثل فرش ، قالیچه ، لباس هاتون و یا تخت . بهترین راه برای حل این مشکل و کمک به سگتون تا یه جای مناسب پیدا کنه اینه که اون رو به یه مکان واقعی در بیرون ببرید و یا اگه امکانش رو ندارید از یه بافت مشابه جای انتخابی سگتون استفاده کنید مثلا با قرار دادن چمن مصنوعی روی پد ادرار اون محیط رو شبیه سازی کنید .

سگ های مسن تر نیاز به صبر و مداومت بیشتری برای تغییر جای ادرار و دستشویی شون دارن

۵. پاک‌ کردن کامل مکان های آلوده :

برای پاک‌ کردن جاهایی که سگتون به اشتباه توالت کرده، از یک تمیزکننده جای ادرار و دستشویی سگ آنزیم دار استفاده کنید. بینی سگ‌ها خیلی حساس‌تر از بینی ماهاست و استفاده از سرکه یا آب‌ ژاول برای پاک‌کردن کافی نیست.

۶. آموزش دستشویی سگ رو خیلی زود متوقف نکنید :

بسیاری از صاحبان سگ ها به اشتباه خیلی زود فکر می‌کنند که دیگه فرآیند آموزش دستشویی به سگشون تموم شده و تمرکزشون رو از دست می دن . برای کامل شدن آموزش ، ممکنه هفته‌ها ، ماه‌ها یا حتی بیشتر زمان نیاز باشه و این بستگی به تمایلات طبیعی و ویژگی های نژادی و سن سگ داره .

۷. اگه با همه ی این مراحل هنوز سگتون مشکل در یادگیری داره بهتره سراغ دامپزشکش برید :

مسائل پزشکی زیادی هستند که باعث مشکلاتی در دستشویی کردن سگ ها می شن . اگه می بینید سگتون بیشتر از حد معمول در عمل دفع مشکل داره حتما برای یه چکاپ پیش دامپزشک ببریدش . این نکته به ویژه در صورتی مهمه که سگی که قبلاً آموزش توالت دیده بوده، دوباره مشکل پیدا کنه .

در صورت نیاز به کمک بیشتر برای آموزش ، توصیه می‌ کنیم با یه مربی سگ حرفه‌ای در تماس باشید . مربی خوب می‌تونه در تشخیص مشکلات رفتاری عمیق‌تری که پایه مشکلات در آموزش دستشویی هستند خیلی به شما کمک کنه .

فراموش نکنید برای تربیت و آموزش سگتون به صبر ، حوصله و مداومت زیادی نیاز دارید

اگه کسی رو می شناسید که این آموزش به دردش می خوره حتما براش ارسال کنید .

موفق باشید …